Gdzie udać się na wakacje 2020?

przez Marek Czadzaj

Świat czeka! Gdzie dalej się udasz? Wybraliśmy dla was miejsca gdzie zdecydowanie warto udać się na wakacje w roku 2020. Pakuj walizki i w drogę! Ale ze względu na pandemię póki co przeczytaj nasz artykuł i sprawdź w google street view miejsca o których mówimy w tym artykule.

Mostar, Bośnia i Hercegowina

Replika 16. wieku Stari Most (Stary Most) obejmuje rzeki Neretwy w Mostarze, w kraju, w Bośni i Hercegowinie.

Co warto wiedzieć: częściowo zniszczony podczas wojny w Bośni (1992-1995), historycznie bogate Mostar, nadal nosi blizny z przeszłości. Liczne budynki w starej części miasta, wzniesione jako 15-sto wieczne fortyfikacje graniczne z imperium Ottonów, zostały przebudowane lub przywrócone w ciągu 25 lat od porozumienia pokojowego z Dayton, dzięki któremu powstał względny spokój na Bałkanach Zachodnich. Zaraz nie opodal spotkasz odnowione apartamenty położone po sąsiedzku z budynkami podziurawionymi kulami. Lokalni i międzynarodowi artyści regularnie odwiedzają te miejsce zostawiając swoje dzieła sztuki na zaniedbanych ścianach. Najbardziej namacalną sztuką w Mostarze jest 16-wieczny Stary Most, przebudowany w roku 2004. Łączy zachodnią stronę miasta, składająca się głównie z muzułmańsko bośniackich Chorwatów, ze wschodnia chrześcijańską.

Prowincja Guizhou, Chiny

Prowincja Guizhou, wioski w tej prowincji nie zmieniły się znacznie, albo w cale od setek lat!

Dlaczego warto się tam udać: Odkryjesz wioski prawie nie tknięte przez czas.

Co warto wiedzieć: Historycznie jedno z najbardziej od izolowych i nieodkrytych prowincji w Chinach. Południowo – Zachodnia część prowincji Guizhou zyskuje na znaczeniu jako globalne centrum serwerów typu Chmura i jako duże centrum danych. Dostatek wody i chłodny klimat w górzystym regionie to idealne miejsce dla Apple, Huawei i innych potęg technologicznych, które maja swoje siedziby w stolicy prowincji Guiyang. Ten szum wokół bajtów ma lepszy dostęp do całego województwa, w tym tradycyjnych wiosek mniejszości etnicznych, takich jak Bouyi Dong i Miao. W szczególności we wschodniej tubylczej wiosce Yunnan, dzień rozwija się w wolnym tempie, a ludzie nadal zajmują się rolnictwem, przędzeniem tekstyliów w sposób tradycyjny od VI wieku.

Kiedy jechać: kwiecień-maj Jak dojechać: Guiyang-Guangzhou Superszybka kolej połączy Megacity Guangzhou (północny zachód od Hong Kongu) z prowincji Guizhou, w tym przystanki w regionach etnicznych.

Krajowy Szlak Niebieski, Węgry.

Dlaczego teraz: Masz jeszcze szanse przemierzyć najmniej zbadany szlak w Europie.

Co warto wiedzieć: Pomimo braku strzelistych szczytów (najwyższy to 1014 metrów -Keke), Węgry to wymarzone miejsce na wędrówkę, a to za sprawą Krajowego Szlaku Niebieskiego. Rozpościera się około 1,13 km od Góry Irottko, na zachodniej granicy z Austrią, w północno-wschodniej części wsi Hollóháza niedalekiej Słowacji. Szlak Niebieski (Kéktúra w węgierskim) to cudownie zróżnicowana sieć ścieżek oznaczonych na biało-niebiesko. Pochodzący z 1938 roku i uznawany za pierwszy w Europie długodystansowego szlak, to część z prawie 10,5 kilometrowej europejskiej trasy długodystansowe E4, która rozpoczyna się w Hiszpanii i kończy (łącznie z połączeń promów) na Cyprze. Tak więc, choć można użyć niebieskiego szklaku jako startera w turystycznym podboju Europy, to zabytkowa trasa Węgier jest jest najlepszym odcinkiem.

Kiedy jechać: czerwiec-wrzesień Jak przejść: Zbierz 147 pieczątek w punktach kontrolnych i zdobądź prestiżowa odznakę Szlaku Niebieskiego, albo pokonaj jeden z trzech odcinków wędrownych.

Telcz, Czechy

Telcz – XIII wieczne miasto w Czechach od 1992 centrum starego miasta wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dlaczego warto się tam udać: Zostaniesz oczarowany bajkowym otoczeniem.

Co warto wiedzieć: Miasto odzwierciedla architekturę włoskiego renesansu, to nic dziwnego, że Południowe Czechy – Telč bywa nazywany miastem Czechami Florencji. Umieszczony w połowie drogi między Wiedniem a Pragą. Założone w 13 wieku jako skrzyżowanie szlaków handlowych między Czechami, Morawami i Austrią. Kamienne ściany i system sztucznych stawów rybnych sprawiają, że miasto jest niczym z bajki. Trójkątny rynek graniczy tęczy pastelowych domu Burgh, pierwotnie zbudowany z drewna i kamienia, a przebudowany po pożarze, który zdziesiątkowała miasto w 1530 roku. Dawny gotycki zamek Telć przekształcono w renesansowy klejnot przez szlachcica Zachariasza z Hradca i jego żony Katarzyny, którego smak inspirowany jest włoskim stylem ozdobnym. Bez wątpienie tym klejnotem pozostał po dzień dzisiejszy.

Kiedy jechać: od maja do września
Jak Przyjechać: Wizz Air Warszawa Modlin – Brno Cena: 108,00 PLN
Średnia Cena Hoteli: 3* 208,00 PLN

Jeśli zaś nie chcesz wyjeżdżać daleko, sprawdź oferty nad naszym polskim morzem. Domek z kominkiem nad morzem będą idealne na jesień, zimę i wczesną wiosnę. Po długich spacerach po plaży będziesz mógł zrelaksować się przy dźwiękach trzaskającego ognia.

Podobne Artykuły