Skitour - czym jest i dlaczego warto spróbować?

Skitour – czym jest i dlaczego warto spróbować?

przez Redakcja

Jeśli lubisz narty, ale masz dość tłumów na stokach, kolejek do wyciągów i sztucznie naśnieżanych tras, to może warto spróbować czegoś innego? Skitour to forma aktywności narciarskiej, która pozwala odkrywać góry w sposób niezwykły i ekscytujący. To sport dla ludzi, którzy cenią sobie przygodę, wolność i kontakt z naturą. Czy zatem – w praktyce – jest skitour?

Na czym polega skitour?

Skitour to forma aktywności narciarskiej, która łączy w sobie elementy narciarstwa alpejskiego i biegowego. Polega ona na wspinaniu się na nartach po stromych zboczach górskich, a następnie zjeżdżaniu z nich w dół. Skitour wymaga specjalnego sprzętu, który umożliwia poruszanie się zarówno w górę, jak i w dół. Narty skitourowe są lżejsze i cieńsze niż zjazdowe, a wiązania mają możliwość odpięcia pięty, co ułatwia chodzenie. Do nart przymocowuje się specjalne foki, czyli paski z włosiem, które zapobiegają ślizganiu się sprzętu podczas wchodzenia. Buty skitourowe są bardziej elastyczne, niż alpejskie. Poza tym mają one system blokady i odblokowania cholewki, co pozwala na regulację kąta nachylenia stopy.

Skitour – więcej, niż sport

Skitour różni się od innych form narciarstwa pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to aktywność bardziej samodzielna i przygodowa, ponieważ nie korzysta się z gotowych tras i wyciągów narciarskich, a jedynie z własnej siły i orientacji w terenie. Skitour daje możliwość dotarcia do miejsc, które są niedostępne dla zwykłych narciarzy, takich jak odległe szczyty, dziewicze stoki czy malownicze doliny. Skitour to także sposób na podziwianie piękna przyrody zimowej, ciszy i spokoju górskiego krajobrazu. Opisywana dyscyplina wymaga jednak nieco większej wiedzy i umiejętności niż narciarstwo zjazdowe czy biegowe. Warto zatem znać podstawy techniki jazdy na nartach, orientacji w terenie, oceny warunków śniegowych i lawinowych, a także posiadać odpowiedni sprzęt i ubiór.

Jeśli chcesz spróbować skitouru, ale nie jesteś pewien czy to sport dla Ciebie, możesz skorzystać z oferty nauki oraz odwiedzić wypożyczalnię skitour sprzętu w jednym z wielu ośrodków narciarskich w Polsce. Na przykład w Beskidzie Śląskim znajdziesz świetne warunki do nauki i wypróbowania swoich sił w skitourze. Możesz wybrać się do Ustronia, Wisły lub okolicznych miejscowości, gdzie znajdziesz zarówno łagodne trasy dla początkujących, jak i wymagające szlaki dla zaawansowanych. We wspomnianych ośrodkach możesz liczyć na profesjonalną obsługę, fachowe doradztwo i atrakcyjne ceny. Skitour to sport dla każdego, kto lubi góry, przyrodę i aktywność fizyczną. Nie zwlekaj więc i daj się porwać tej fascynującej przygodzie!

Podobne Artykuły